Централната нервна система е гръбнакът на всички живи същества в света. Тя получава сензорна информация от света и я изпраща към мозъка за обработка. Централната нервна система се състои от мозъка и гръбначния моз
Централната нервна система е гръбнакът на всички живи същества в света. Тя получава сензорна информация от света и я изпраща към мозъка за обработка. Централната нервна система се състои от мозъка и гръбначния мозък: мозъкът контролира начина, по който мислим, учим, движим се и усещаме, докато гръбначният мозък пренася съобщения между мозъка и нервите, които преминават през цялото тяло. Централната нервна система е толкова жизненоважна, че контролира както доброволните движения, като говорене и ходене, така и неволевите движения, като мигане и дори дишане. Сега, ако има повреда в системата, можете да си представите обстоятелствата. Всяко последващо действие ще пострада. И за съжаление, живите същества в крайна сметка страдат от нарушения на системата. Някои от тях включват:
Епилепсията е разстройство на централната нервна система или неврологично разстройство, при което мозъчната активност става ненормална, причинявайки припадъци или периоди на необичайно поведение, усещания и понякога загуба на съзнание. Това, което се случва при епилепсията, е, че електрическите сигнали в мозъка се объркват и понякога има внезапни изблици на електрическа активност. Няма конкретна причина, поради която това се случва, но някои симптоми могат да помогнат за идентифициране на събитието. Те включват:
{{cta}}
Болестта се описва като хетерогенна, заболяване, характеризиращо се с наличието на повтарящи се и непровокирани припадъци, произтичащи от аномалия в мозъка. Това може да засегне всеки, независимо от пол, раса, каста, възраст и т.н. Но не се ограничава само до това. Нашите верни приятели, кучетата, също могат да бъдат силно засегнати от същото. Всъщност това е едно от най-честите неврологични разстройства при кучетата. Оценява се, че около 0,75% от цялото кучешко население е засегнато от него. Тази цифра може да изглежда малка, но в перспектива 0,75% от 470 милиона, което е цялото кучешко население в света, дава цифра от 3,525,000. И това става основен източник на безпокойство.
Може да има 3 вида епилепсия при кучетата. Те включват:
Вашето куче може внезапно да стане объркано или нестабилно. То може да започне да се срива и да проявява странно поведение. В такива моменти е много вероятно да е жертва на епизод на припадък, друго име за епилепсия. Това може да изглежда като потрепване или неконтролируеми треперения и може да продължи от по-малко от минута до няколко минути.
Симптомите на епилепсията могат да включват:
Може да има и други симптоми, като кучето да уринира или дефекира неочаквано, да пада и да прави гребни движения с краката, да е дезориентирано или временно сляпо, да обикаля в кръг, да се блъска в предмети и да се опитва да се скрие.
Може да има различни видове епилепсия или припадъци при кучета в зависимост от засегнатата област. Най-често срещаният тип е генерализиран припадък. Нарича се още голям припадък, при който кучето може да загуби съзнание и да има конвулсии. Ненормалните дейности се случват в целия мозък. Те продължават от няколко секунди до няколко минути.
Вторият тип е фокален припадък. Думата фокален, идваща от фокус, показва, че аномалията се случва само в една част на мозъка. Те могат да причинят необичайни движения в един крайник или една страна на тялото. Те продължават само няколко секунди, но могат да станат генерализирани.
Третият е психомоторен припадък, който продължава само няколко минути. Вашето куче може внезапно да започне да атакува въображаем обект или да гони опашката си. Може да е трудно да се идентифицира припадък от този тип, но всеки път, когато вашето куче има такъв, то ще се държи по същия начин.
Има и друг вид припадък, наречен идиопатична епилепсия, който се появява, когато причината за припадъка е неизвестна. Това обикновено се случва при кучета на възраст от 6 месеца до 6 години. Някои породи са по-податливи на този тип припадъци от други. Те включват Border collies, австралийски овчарки, лабрадор ретривъри, бигли, белгийски тервюрени, коли и немски овчарки.
Може да има различни причини, поради които кучето има припадък. Те включват:
Какво да правите, когато вашето куче има припадък?
Ако припадъкът продължи повече от 5 минути или ако продължава да се случва често за много кратък период и ги прави безсъзнателни, заведете ги при ветеринарния лекар възможно най-скоро. Кучето може да има затруднения с дишането при продължителни припадъци, тъй като това причинява прегряване на тялото. Тук има риск от мозъчни увреждания. Вашият ветеринарен лекар ще приложи Valium IV на вашето куче, за да спре припадъка.
Ще бъде извършен обстоен физически преглед от вашия ветеринарен лекар, за да се идентифицира точната причина за припадъка. Диагностичното изобразяване като ЯМР може да помогне за откриване на мозъчни увреждания. Има някои лекарства, които вашият ветеринарен лекар може да предпише за контролиране на епизодите. Важно е да не пропуска дозите.
Двете най-често използвани лекарства за лечение на припадъци при кучета са фенобарбитал и калиев бромид. Изследванията върху използването на други антиконвулсанти продължават и нови антиконвулсанти, като Zonisamide и леветирацетам, набират популярност.
Епилепсията или припадъците могат да се появят при всяко куче на всяка възраст, порода, размер и т.н. Това е нещо, което не може да бъде напълно предотвратено, дори с лекарства, но може да бъде контролирано. Важно е като любящ и отговорен родител да бъдете много спокойни, да не изпадате в паника и да помните инструкциите, споменати по-горе. Прочетете също за подуване при кучета и треска при кучета.
Добро настроение и здраве на вашето куче и много любов и облизвания!
Източници
Вашият домашен любимец заслужава най-доброто! Изберете от специално подбрани продукти, за да му осигурите максимален комфорт и щастие.
Разгледайте сега