Начинът, по който котките могат да се извиват и сгъват в малки пространства, винаги е завладяващ за наблюдение. Те са толкова гъвкави и пъргави, че е трудно да се повярва, че имат кости под козината си.
Начинът, по който котките могат да се извиват и сгъват в малки пространства, винаги е завладяващ за наблюдение. Те са толкова гъвкави и пъргави, че е трудно да се повярва, че имат кости под козината си.
Истината е, че костната структура на вашата котка е отговорна за нейните магически телесни движения. Структурата на костите на вашата котка и какво означава тя за нейното здраве.
Котките имат специализиран скелет, състоящ се от около 230 кости. Това е много по-малко от кучета като Немски дог, който има до 321 кости. Скелетът на котката е проектиран да й осигури гъвкавост и сила. Техните стави и мускули работят заедно, за да помогнат на вашите котки да се движат грациозно. Костната структура на котката има основни и второстепенни компоненти, но всички те се поддържат взаимно.
Гръбначният стълб на котката се състои от около 30 прешлени. Те са класифицирани в пет категории в зависимост от местоположението им: шиен, гръден, лумбален, сакрален и опашен.
Гъвкавата връзка между костите на гръбначния стълб на вашата котка им позволява да се извиват по красив начин. Това също допринася за тяхната пъргавина.
Гръбначният стълб на котката се простира от основата на черепа до върха на опашката. Броят на костите във всеки сегмент на гръбначния стълб на вашата котка е:
Ако някога видите череп на котка, той прилича на гигантска куха кост. Въпреки това, ако погледнете внимателно, ще видите влакнести стави, наречени шевове, които държат няколко кости заедно. Интересно е, че черепът на котката съдържа 29 кости.
Черепът на вашата котка покрива мозъка й и формира структурата на лицето й. Той е проектиран да пасва на техния хищнически начин на живот. Следователно техните челюсти са достатъчно силни, за да хванат и изядат плячката си. Те също имат големи орбити, за да поберат очите си, които са много адаптирани за ясно виждане.
Котките имат 13 двойки ребра, съответстващи на броя на гръдните прешлени. Всяко ребро е прикрепено към съответния гръден прешлен отзад. В центъра на гърдите на вашата котка има гръдна кост, състояща се от девет кости.
Горните ребра са прикрепени към гръдната кост. От друга страна, долните ребра се сливат с хрущял, за да образуват ръб или просто плават в гърба им.
Костите, хрущялите и мускулите, които съставляват ребрата на вашата котка, са силно компресируеми. Следователно те позволяват на вашите котки да се промъкват в тесни пространства.
Котките имат основни и второстепенни кости в предните си крайници. Трите основни кости на предния крак на котката са раменната кост, лакътната кост и радиусът.
Те имат по-малки кости, наречени метакарпални. Котките имат пет пръста на лапите си, всеки от които съдържа три малки кости.
Подобно на предните си крайници, котките също имат три основни кости в задните си крайници: бедрената кост, пищяла и фибулата. Към дисталната част на краката на вашата котка те също имат по-малки кости, наречени метатарзални.
Въпреки това, задните им крайници се различават от предните крайници, тъй като съдържат само четири пръста. Задните им крайници са оформени по такъв начин, че петите им не докосват земята, откъдето идва и емблематичната стойка.
Точно като хората, котките имат ключици (ключици). Въпреки че това е същият тип кост, има значителна разлика между ключицата на котката и тази на човека.
Ключиците на котките нямат връзка с техните лопатки (лопатка). Това им позволява да имат по-голяма степен на движение от хората. Ето защо те могат да се промъкват в малки пространства.
Въпреки че опашката на котката технически е продължение на гръбначния стълб, тя има различна функция. Тази верига от 18 до 23 опашни кости допринася за невероятния баланс на котката. Те го използват, за да балансират теглото си, когато ходят по високи и тесни греди.
{{cta}}
Не, броят на костите, които има една котка, варира между 230 и 245. Нейният пол и порода могат да определят общия брой кости, които има.
Опашката на котката може да има между 18 и 24 кости. Следователно котките без опашка, като Манкс, обикновено ще имат по-малко кости от другите породи. От друга страна, котките с дълги опашки може да имат повече кости.
Мъжките котки имат допълнителна кост в пениса си. Това означава, че те ще имат поне една кост повече от своите женски колеги, дори в рамките на една и съща порода.
Специфични генетични мутации могат да дадат на вашата котка повече или по-малко кости от средното. Например, полидактилия се отнася до котка с допълнителен пръст. Това увеличава общия брой кости в тялото им, което често се наблюдава при котките на Хемингуей.
Костите на котките и човешките кости имат една и съща основна структура. Те имат твърд външен слой, който съдържа минерали. Тази външна обвивка е отговорна за здравината на костите.
Под тази здрава външна обвивка се намира костният мозък. Той съдържа клетките, които произвеждат червени и бели кръвни клетки. Червените кръвни клетки помагат за пренасянето на кислород в тялото ви, докато белите кръвни клетки помагат в борбата с инфекциите. Те изпълняват същите функции при котките и хората.
Хората са значително по-големи от котките, но имат по-малко кости. Котките имат около 230 кости, докато хората изостават с 209.
Опашката на вашата котка й дава допълнителни кости, които вие нямате. В зависимост от породата, това представлява 18 до 23 допълнителни кости. Те също имат повече гръдни и лумбални прешлени от вас.
Котките и хората се различават по начина, по който костите и мускулите им са подравнени. Например, вашата ключица свързва лопатката ви с гърдите ви, но това не е така при котките. Ключицата на котката няма костна връзка с лопатката. Ето защо, за разлика от хората, котките могат да се промъкват в малки пространства.
Да, могат.
Котките може да изглеждат неразрушими, когато се навеждат, за да излязат от тесни ъгли, но това не е така. Котките могат да си счупят костите като всяко друго животно. Ако кацнат по грешен начин, те рискуват да се наранят сериозно. Лапите на вашата котка са най-податливи на наранявания, но те могат да счупят всяка кост в тялото си.
Ето някои признаци, че вашата котка може да е счупила кост:
Само вашият ветеринарен лекар може да определи дали вашата котка наистина има фрактура. Следователно, ако видите тези признаци, може да е необходима среща с ветеринарен лекар.
Той ще оцени степента на нараняването на вашата котка и ще определи най-добрия начин за лечение. Понякога котка може да се излекува сама от фрактура. Друг път може да се наложи операция.
Котките са чудо на природата. Начинът, по който се движат и скачат, е вълнуващ. Всичко това е възможно благодарение на тяхната скелетна структура. С около 230 свързани кости, котките имат невероятна свобода на движение.
Котките притежават основни скелетни структури като гръбначния стълб, черепа, предните крайници, задните крайници и ребрата. Други второстепенни костни структури включват ключицата и опашката.
Хората и котките имат една и съща основна костна структура. Въпреки това, котките имат много повече кости от хората. Те имат допълнителни черепни и гръбначни кости. Освен това връзката между костите и мускулите на вашата котка не е същата като вашата.
Котките може да символизират гъвкавост, но те също могат да имат фрактури. Ако забележите промени в походката или подуване на вашата котка, трябва да се консултирате с ветеринарен лекар. Те ще се погрижат за вашия котешки приятел и ще го върнат към здравето.
Осигуряването на безопасността на вашия домашен любимец е приоритет.
Източници
Вашият домашен любимец заслужава най-доброто! Изберете от специално подбрани продукти, за да му осигурите максимален комфорт и щастие.
Разгледайте сега