Би било трудно да си представим света без две неща: мобилни телефони и хляб. Хората по целия свят се хранят с хляб, независимо дали става въпрос за сандвич или празнична пица. И защо не? Има ли нещо
Би било трудно да си представим света без две неща: мобилни телефони и хляб. Хората по целия свят се хранят с хляб, независимо дали става въпрос за сандвич или празнична пица. И защо не? Има ли нещо по-удовлетворяващо от перфектно изпечена пица Маргарита? Безброй вкусни ястия могат да бъдат приготвени с хляб. Като любящ родител на домашен любимец, може да имаме желание да споделим парче с нашите котешки приятели. Но добър ли е хлябът за тях? Харесват ли го изобщо?
Краткият отговор е „Да“. Котките могат да ядат малки количества изпечен хляб, но никога не трябва да получават сурово тесто. Това казано, има няколко други неща, които трябва да знаете, преди да дадете парче хляб на вашата котка. Съществуват повече от 20 вида хляб и това не включва всички различни вкусове, които могат да бъдат добавени. В зависимост от съставките, някои хлябове са безопасни за котка, но други са токсични.
{{cta}}
Ако забележите, че вашата котка разглежда вашия тостер сутрин или гледа вашата чиния, докато се наслаждавате на закуската си, те може да са любопитни да опитат хляба, който харесвате. Котките имат тенденция да се интересуват от храни с интересни миризми и текстури, така че е логично да са любопитни за хляба или тостовете. Въпреки това, дори ако котките могат да ядат малки парчета хляб, не им позволявайте да хапят сандвич. Общи съставки като лук, чесън и подправки могат да бъдат токсични за тях или да причинят стомашни разстройства.
Хлябът съдържа въглехидрати, малко протеини и скромни дози от основни витамини и минерали като витамини B и желязо. Хранителният състав варира в зависимост от вида на хляба. Многозърнестият хляб, например, съдържа смес от хранителни вещества, включително фибри, протеини, витамини B, желязо, магнезий и селен. Същевременно, кафявият хляб е надежден източник на фибри, витамини B като фолат и ниацин, и минерали като магнезий и селен.
Въпреки това, е важно да се отбележи, че дори ако хората могат да се възползват от тези хранителни вещества, храносмилателната система на котката не е конфигурирана по същия начин и не може да ги абсорбира толкова ефективно.
Хлябът не е идеална лакомство за котки. Дори ако малко количество не представлява непосредствена заплаха, то не предлага много хранителна стойност. Малка филия бял хляб, например, осигурява 20% от дневните калорийни нужди на котка, но не съдържа основните хранителни вещества, от които тя се нуждае.
Важно е да се подчертае, че изпеченият хляб може да бъде безопасно даден на котка, но суровото тесто може да бъде опасно. Храносмилателната система на котката не може да се справи с разширяването на тестото, което може да доведе до подуване и разширение на стомаха, причинявайки сериозен дискомфорт и в някои случаи може да бъде смъртоносно. Освен това, маята, ключова съставка в хляба, произвежда въглероден диоксид и етилов алкохол. Присъствието на алкохол в кръвта може да предизвика гърчове и дихателна недостатъчност при котките.
Критично е да се признае, че вашата котка е месоядна и повечето от нейните хранителни нужди трябва да бъдат задоволени чрез месо и котешка храна. Идеално, хлябът не трябва да бъде основна част от диетата на вашата котка. Всъщност, най-добре е да го избягвате напълно и да изберете лакомства, които могат да предложат повече хранителна стойност, като плодове и зеленчуци. Ако давате хляб на вашата котка като лакомство, ограничете го до малка хапка.
Първият път, когато давате нова храна на вашата котка, бъдете внимателни за всякакви признаци на алергична реакция или стомашни разстройства. Ако вашата котка харесва хляба и не показва никакви признаци на неблагоприятни ефекти, можете постепенно да увеличите количеството, което й давате. Не забравяйте да ограничите общото количество до едно или две парчета хляб и да давате хляб само от време на време.
Преди да споделите парче хляб с вашата котка, важно е да знаете на какво да обърнете внимание:
Ако вашата котка консумира прекомерно количество хляб, обърнете внимание на признаци на стомашни разстройства. Трябва незабавно да се свържете с вашия ветеринарен лекар, ако забележите симптоми като:
Въглехидратите и глутенът, присъстващи в хляба, могат да създадат проблеми на храносмилателната система на котката, потенциално причинявайки дисбаланси поради липсата на основно хранително съдържание. Бързата ветеринарна помощ е от съществено значение за бързото решаване на потенциалните проблеми.
Хлябът не е отличен добавка към диетата на котката. Въпреки това, котките с хранителни чувствителности или специфични здравословни проблеми могат да бъдат изложени на по-висок риск от неблагоприятни ефекти, свързани с консумацията на хляб. Например, диабетичните котки могат да се възползват повече от здравословни закуски като плодове или зеленчуци като броколи или карфиол.
Когато обмисляте хляб за вашата котка, най-добре е да ограничите опциите до малко парче неосолен изпечен хляб или изобщо да не давате. Хлябът не предлага значителни ползи за вашата котка и може потенциално да навреди на нейната храносмилателна система. Нашата препоръка е да избягвате напълно включването на хляб в диетата на вашата котка, за да избегнете нежелани усложнения.
Източници
Информацията, представена в тази статия, е само за образователни и информационни цели и не замества съветите на вашия ветеринарен лекар.
Вашият домашен любимец заслужава най-доброто! Изберете от специално подбрани продукти, за да му осигурите максимален комфорт и щастие.
Разгледайте сега