Пицата: сирене, сос, понякога месеста, неустоима за мнозина от нас. Но докато нашите кучета гледат нашите парчета с желание, възниква въпросът: приемливо ли е да споделяме? Нека разгледаме защо
Пицата: сирене, сос, понякога месеста, неустоима за мнозина от нас. Но докато нашите кучета гледат нашите парчета с желание, възниква въпросът: приемливо ли е да споделяме? Нека разгледаме защо обикновената пица не е идеална за кучета и да изследваме по-безопасни алтернативи.
Краткият отговор е: зависи. Дори ако малка хапка обикновена кора не причинява незабавни щети, повечето пици съдържат съставки, които могат да варират от леко разстройващи до направо опасни за нашите кучешки приятели.
{{cta}}
Нека разгледаме най-често срещаните компоненти на пицата:
Кора: Корите, закупени от магазина, често съдържат много захар и сол, което е нездравословно за кучетата. Домашно приготвените кори с пълнозърнесто брашно или карфиол са по-добри опции.
Сос: Доматите обикновено са приемливи с умереност, но сосът за пица често съдържа чесън и лук, които са токсични за кучетата.
Сирене: Някои сирена са с високо съдържание на мазнини, което може да причини стомашни разстройства или панкреатит при кучетата. Други могат да съдържат вредни плесени за чувствителни кученца. Малки количества нискомаслена моцарела обикновено са безопасни.
Топинги: Готвеното натурално пиле е добре, но преработените меса като пеперони са с високо съдържание на сол и нездравословни добавки. Лукът винаги е забранен!
Излишни калории: Пицата е пълна с празни калории, което може да допринесе за кучешко затлъстяване, сериозен здравословен проблем.
Прекомерно количество сол: Твърде много сол може да доведе до дехидратация, високо кръвно налягане и дори бъбречни проблеми при кучетата.
Прекомерно количество мазнини: Излишната мазнина може да предизвика повръщане, диария и потенциално панкреатит, болезнено възпаление на панкреаса.
Оценете: Обърнете внимание на количеството и вида пица, която са изяли. Съдържаше ли чесън, лук или други вредни топинги?
Наблюдавайте: Следете за повръщане, диария, летаргия или необичайно поведение.
Свържете се с ветеринар: Незабавно се обадете на вашия ветеринарен лекар, особено ако е изяло голямо количество или топинги, известни като токсични.
Само 15 г чесън на килограм телесно тегло на кучето може да доведе до вредни промени в кръвта му.
*Изследвания разкриха чрез PubMed & ветеринарни статии на сайтове като VCA болници.
Едно парче пица с пеперони може да съдържа повече от 300% от препоръчителния дневен прием на натрий за куче.
*Сравнете хранителните таблици на пицата с Американската асоциация на служителите по контрол на фуражите (AAFCO) препоръчителни дневни стойности.
Кучетата, които ядат мазни храни, имат 33% до 66% по-висок риск от развитие на панкреатит в сравнение с тези, които следват диета с ниско съдържание на мазнини.
*Ветеринарни изследвания, изследващи връзката между диетата и панкреатита на PubMed
*Предупреждение: данните, представени, са само за илюстрация. Източници: ASPCA, VCA болници
Въпреки че може да е забавно да споделяме любимите си храни с нашите домашни любимци, родителите трябва да имат предвид, че понякога яденето на човешка храна може да разстрои стомаха на животното. Вътрешните данни на Spot показват, че средно исковете за хранителни индискреции (животните ядат твърде много от това, което не трябва) струват $572. Тази висока цена показва защо родителите на домашни любимци трябва да следят какво ядат техните животни и да направят своето проучване, преди да споделят любимите си закуски с кучетата си. Осъзнаването на лакомствата, които споделяме с нашите домашни любимци, може да им помогне да останат здрави, като същевременно помага на родителите на домашни любимци да избегнат ненужни ветеринарни сметки.
Въпреки че повечето пици, закупени от магазина или доставени, представляват потенциални опасности за кучетата, можете да им приготвите вкусно и питателно лакомство, вдъхновено от пицата! Помислете за тези съставки, подходящи за кучета:
Плодове: Плодове (боровинки, ягоди, малини), пъпеши, ябълки (без сърцевина и семена), череши (без костилки) и банани.
Зеленчуци: Зелен фасул, кейл, броколи, моркови, сладки картофи (сготвени за по-лесно храносмилане).
Протеини: Готвено неовкусено пиле, готвена натурална риба (скариди, риба тон, сьомга), яйца.
Други опции: Натурален, нискомаслен йогурт като заместител на "сос", малко количество фъстъчено масло (несолено, без ксилитол).
Умереност: Дори здравословните лакомства трябва да се дават в малки количества.
Подготовка: Винаги премахвайте костилките, семената и стъблата от плодовете. Гответе добре зеленчуците и протеините.
Алергии: Бъдете наясно с всякакви хранителни чувствителности, които вашето куче може да има.
Spot Pet Insurance разбира, че неочакваните ветеринарни сметки могат да бъдат стресиращи. Ето защо нашите планове предлагат персонализирано покритие с гъвкави опции, за да отговарят на вашите нужди и бюджет. Изберете своя собствена годишна граница и процент на възстановяване (до 90%) и се насладете на спокойствие без лимити на инцидент или за цял живот. Spot покрива инциденти и заболявания, а можете дори да добавите превантивни грижи, за да поддържате вашия четириног приятел здрав с покритие за рутинни прегледи, ваксини, почистване на зъбите и много други. Получете безплатна оферта днес!
Източници
Вашият домашен любимец заслужава най-доброто! Изберете от специално подбрани продукти, за да му осигурите максимален комфорт и щастие.
Разгледайте сега