Ръководство за състоянието на кожата на котката

Кожата е най-големият орган при повечето животни, включително и при нас, хората. Тя изпълнява множество задачи, като най-важната е да ни прави такива, каквито сме. Други отговорности включват защита срещу механични,

Съдържание

Кожата е най-големият орган при повечето животни, включително и при нас, хората. Тя изпълнява множество задачи, като най-важната е да ни прави такива, каквито сме. Други отговорности включват защита срещу механични, термични и физически наранявания и опасни вещества, предотвратяване на загубата на влага, намаляване на вредните ефекти от UV радиацията, действа като сетивен орган за допир, усещане и откриване на температура. Това я прави един от най-важните органи в тялото. Когато говорим за кожата на котката, тя изпълнява подобни и дори повече роли. Кожата на котката се нарича "епидермис". Освен че е най-големият сетивен орган на котката, тя действа като важна бариера срещу сухота чрез загуба на телесни течности и инвазия на патогени. Тя също така регулира телесната температура и действа като орган за екскреция на себум, пот и хормони. Тяхната кожа тежи около 12 до 25% от телесното тегло. Като най-външният орган, който влиза в контакт с околната среда, тя е изложена на множество условия.

Състояния на кожата на котката: признаци и симптоми

Кожата е видима с просто око по всяко време и показва максималния брой симптоми на подлежащо заболяване, ако има такова, при котка. Ето някои от най-честите кожни състояния при котките и признаците, които да търсите –

Загуба на коса – Един от най-очевидните признаци на кожно разстройство е загубата на коса. Може да се появят една или две плешиви петна.

Алопеция – Това е случай на екстремна загуба на коса. Засегнатата зона ще изглежда като восъчна зона, т.е. гладка. Това може да е признак на алергии, инфекции, паразитни инвазии, хранителни разстройства, ендокринни заболявания и дори някои видове рак.

Груминг – Котките имат тенденция да се грижат за себе си от време на време, като в процеса хапят космените стъбла на две. Това се нарича груминг. Причината може да бъде сърбеж, болка или стрес. Това често се наблюдава, когато завесите в къщата се сменят, което предизвиква стрес у котката.

Прурит – Също наричан кожен сърбеж, той е последван от загуба на коса. Повечето кожни заболявания са придружени от сърбеж. Въпреки това, някои бактериални и гъбични инфекции, автоимунни заболявания, метаболитни разстройства и ендокринни заболявания могат да се появят без сърбеж.

Милиарен дерматит – Това е състояние, характеризиращо се с множество малки, гранулирани подутини, които се появяват на повърхността на кожата на вашия котешки спътник. Хиперсензитивността към ухапвания от бълхи е известна като най-честата причина. Други причини включват бактериални инфекции, инфекции с тения, други паразитни инвазии, автоимунни заболявания и някои видове рак.

Корички – Травмите обикновено отварят кожата достатъчно, за да предизвикат кървене, а когато кръвта се съсирва и раната се затваря, се образува коричка. Коричките могат да бъдат екскориации или корички, които са съответно самопредизвикани или разкъсване на външния защитен слой поради състояние.

Рани – Кожните рани могат да бъдат от различни видове, включително ожулвания, язви, разкъсвания, ухапвания, абсцеси и др. Те могат да бъдат червено и възпалено място на кожата на котката или раната може да се отвори, изпускайки секрет от засегнатата зона. Паразити, инфекции, алергии, заболявания или изгаряния могат да бъдат възможни причини.

Обриви – Плоски и червени петна по кожата на котката, покриващи средна до голяма зона, често се описват като обрив. Отново има различни видове обриви и е важно вашият ветеринарен лекар да идентифицира ясно типа.

Суха и люспеста кожа – Също наричана люспи от ветеринарите, сухата кожа е като да имате пърхот в косата си. И решението е същото. Добър шампоан. Причините могат да бъдат хранителни дисбаланси или затлъстяване. Това може да се случи и ако котката е твърде болна, за да се грижи за себе си.

Мазна козина – Отново, състояние, подобно на това при човешката коса с подобно решение. Излишната мазнина може да се натрупа в козината поради различни причини и може да бъде премахната с добър шампоан, препоръчан от ветеринар. Котките обикновено поддържат нивата на мазнина в козината си, така че ако се наблюдава излишна мазнина, процесът на производство и елиминиране на мазнина при котките е бил нарушен. Затова е важно да се консултирате с ветеринарен лекар, за да разберете възможните причини.

Подутини и тумори – Въпреки че това не е много често при котките, както при кучетата, ако има такова, трябва да се консултирате с ветеринарен лекар незабавно. Възможно е растежът да трябва да бъде отстранен и изпратен за биопсия, за да се определи точната причина.

Инфекции – Инфекциите могат да включват –

  • Милиарен дерматит
  • Малки подутини, пълни с течност, наречени пустули
  • Епидермални яки са люспести кожи около зачервена или тъмна кожа
  • Жълт, зелен или гъст секрет от кожата.

Тест ще бъде извършен в повечето случаи, за да се провери за наличие на бактерии или дрожди в кожните клетки. Инфекциите може да не показват много признаци, освен сърбеж и 1 или 2 други леки симптоми.

Паразити – Има няколко вида вътрешни паразити, които причиняват проблеми при котките. Те включват кръгли червеи, сърдечни червеи, тении и анкилостоми. Те най-вероятно ще се намират на кожата на котката, смучейки кръв, докато котката се наслаждава на слънчевия ден. Те създават дискомфорт, разпространяват вторични заболявания, предизвикват алергични реакции и потенциално заразяват и хората в семейството. Това е един от най-честите кожни проблеми при котките и ще го разберете, когато прокарате гребен през кожата на котката.

{{cta}}

Причини за кожни състояния при котките

Гореспоменатите състояния могат да имат няколко причини при котките. Някои от тях включват –

  • Хранителни алергии – Хранителните алергии могат да предизвикат сърбеж в гърба, главата и шията.
  • Абсцеси – Те често са резултат от котешки битки. Порязвания и ожулвания водят до надраскване и сърбеж, което отново води до отворена рана, оставяйки отвор за бактериите да влязат.
  • Екологични алергии – Химикали, използвани в дома; и всякакъв прах, трева или полен могат да допринесат за предизвикване на алергия при вашата котка, което ще предизвика кожно дразнене като симптом.
  • Кърлежи и бълхи – Вероятно е десетки, дори стотици бълхи да присъстват в ежедневната среда на котката. И тези бълхи могат да бъдат причина за някои кожни състояния.

Може да има и други причини, но тези са най-честите.

Лечение на кожни състояния при котките

Няма по-добро лечение от превенцията, когато става въпрос за кожни състояния. Въпреки това, когато става въпрос за котки, те самите са обсебени от хигиената, което дори може да доведе до прекомерно почистване, предизвиквайки иронично кожен проблем. Но като отговорен родител на домашен любимец, хигиената на котката трябва да се поддържа по всяко време, за да се избегнат всички гореспоменати кожни заболявания. Други начини за предотвратяване включват:

  • Хранене с висококачествени храни, препоръчани от ветеринарите
  • Поддържане на теглото им под контрол и избягване на затлъстяването
  • Използване на мерки за контрол на бълхи и кърлежи
  • Наблюдаване на всякакви признаци на стрес при котката
  • Помощ при груминг на котката, когато е необходимо

Заключение

Котките, въпреки че са обсебени от почистването, могат да развият някои кожни състояния. Повечето може да не са много сериозни, но някои могат дори да бъдат смъртоносни, ако не се вземат мерки навреме. Здравето и хигиената са тук двата ключа. Здравата и чиста котка винаги допринася значително за борбата с всички състояния и заболявания.

Добро настроение и здраве на вашата котка и много любов и мъркане за вас!

Източници

Предложете му най-доброто за незабравими моменти

Вашият домашен любимец заслужава най-доброто! Изберете от специално подбрани продукти, за да му осигурите максимален комфорт и щастие.

Разгледайте сега
Сподели :

Аксесоари за щастлив домашен любимец

Всичко, което обича, е тук.

Разгледайте сега

ашите последни статии

Как да разберете дали вашето куче е щастливо
Съвети за кучета
Oct 5

Как да разберете дали вашето куче е щастливо

Щастливото куче е здраво куче! Знаем колко много обичате вашето добро момче (или добро момиче) и колко е важно за вас неговото щастие. Като добър родител на куче, може би сте се чудили или размишлявали вър
Какви са предварителните условия за застраховка на домашни любимци
Защо застраховка за домашни любимци?
Oct 5

Какви са предварителните условия за застраховка на домашни любимци

Застраховката за домашни любимци може да бъде отличен начин да покриете разходите за неочаквани ветеринарни сметки за четириногия член на вашето семейство. Въпреки това, е важно да разберете ограниченията на застраховката за домаш
Програма за ваксинация на вашето кученце през първата година обяснено
Съвети за кученца
Oct 5

Програма за ваксинация на вашето кученце през първата година обяснено

Ако току-що сте придобили ново кученце, има много неща в списъка ви със задачи. Подготовката на дома ви, намирането на ветеринарен лекар и скриването на чорапите ви са само някои от нещата, които може да се налож