Китай и кучетата имат дълга история, датираща от хиляди години. Земя на магия и духовност, Китай представя кучета в културни истории и произведения на изкуството от преди 7000 години.
Китай и кучетата имат дълга история, датираща от хиляди години. Земя на магия и духовност, Китай представя кучета в културни истории и произведения на изкуството от преди 7000 години. Няколко скелетни останки от археологически разкопки в Китай показват присъствието на кучета на китайска територия. Изследванията показват, че генетичното разнообразие на кучетата е най-високо в Азия, което също ни показва, че опитомяването на тези видове вероятно е започнало там. Древните китайци използвали кучета за лов, отглеждане, селскостопанска работа и дори за ритуални жертвоприношения. За съвременните китайци кучетата са се превърнали в основен източник на храна, наред със свинете. Така че, по същество, има две крайности, когато става въпрос за китайците и кучетата: едната е на собствениците на кучета, а другата на тези, които ядат кучета. Въпреки това, на няколко пъти тези групи дори са отклонявали камиони с кучета, предназначени за клане, и са ги преразпределяли на законните им собственици, за да ги отглеждат като домашни любимци. С това, нека разгледаме 5-те най-добри китайски породи кучета.
Едно от най-популярните кучета в света, мопсът, е известно, че произхожда от Китай около 400 г. пр.н.е. Мопсовете са социални и нежни спътници, малка порода кучета, която е била предпочитана дори от будистките монаси в региона. През 21-ви век те остават популярни сред много известни собственици. Породата често се описва като „много с малко“. Те може да изглеждат малки, но съдържат много енергия и също така са много очарователни въпреки малкия си размер.
{{cta}}
Кучето, произхождащо от Китай; Чау Чау е здраво куче с гъста и плътна двойна козина. Тези ловни и пастирски кучета, домашни любимци на бившия американски президент Калвин Кулидж, имат доминираща личност. Доминирането е съпроводено с агресивна природа. Те са отлични спътници за разходки, трекинг, туризъм, бягане и други. Мускулестата им конструкция ги прави подходящи за дълги разстояния.
Известен също като Цанг Апсо или Докхи Апсо на регионалните езици, тибетският териер е китайска порода, която всъщност не е териер. Името му е дадено от европейски пътешественици, посещаващи страната, които смятали, че породата прилича на териерите от техните родни страни. Тибетските териери са били пазени като талисмани, маскоти, пазачи, пастирски кучета и спътници. Това е „Свещеното куче на Тибет“, което първоначално е било използвано за защита на древните манастири в Тибет. В съвременните времена много хора го използват като компания и дори за терапия.
Още едно тибетско куче, което има шпаньол в името си, но всъщност не е шпаньол. Шпаньолите първоначално са били отглеждани като компактни, атлетични и ентусиазирани ловни спътници. Тибетският шпаньол не е бил предназначен за нито едно от тези неща и всъщност е бил използван за защита на тибетските манастири. Произходът му в Хималаите датира от около 2500 години. Те може да са малки по размер, но вършат добре работата си, като седят високо на стените и лаят, когато непознати се приближават.
Играчковото куче, Ши Тцу, е малка порода игриви кучета, които са били ценени от китайската аристокрация в продължение на векове. Те са били считани за благородна порода. Въпреки че може да се приписва на някои древни породи кучета, тяхната прилика всъщност е по-близка до вълците, отколкото до други кучета. Ши Тцу буквално се превежда като „малък лъв“, тъй като има легендарни истории за това име. Историята разказва, че Буда е притежавал малък Ши Тцу и един ден, докато бил на път, крадци го заплашили с кражба и убийство. За да защити своя собственик, малкото куче се превърнало в огромен лъв и ги прогонило!
Това не е изчерпателен списък на китайските кучета, но най-популярните. Въпреки това, има много други породи, които намират своя произход в Китай. Например, Xiasi Quan, китайски хохлат, пекинез, Лхаса Апсо, Шар-Пей, Kunming, японски чин, Formosan планинско куче, китайски император, китайски Chongqing и др. Повечето от тези кучета по някакъв начин са били свързани с манастирите и са споменати в различни китайски религиозни писания. Произхождайки от кралските дворци, тези кучета сега намират своето място в удобните дивани на хола. Въпреки това, домашните кучета бяха доста редки в китайските градове, където те не бяха полезни, тъй като нямаше селскостопанска работа за вършене. Те бяха забранени в много градски райони в началото на 90-те години. Въпреки това, днес кучетата са често срещани по улиците на китайските градове, отчасти поради ползите за здравето от притежаването на куче.
Източници
Вашият домашен любимец заслужава най-доброто! Изберете от специално подбрани продукти, за да му осигурите максимален комфорт и щастие.
Разгледайте сега