Щитовидната жлеза е малка жлеза с форма на пеперуда, разположена в основата на предната част на шията ви, точно под адамовата ябълка. Тя е част от ендокринната система, която е отговорна за координа
Щитовидната жлеза е малка жлеза с форма на пеперуда, разположена в основата на предната част на шията ви, точно под адамовата ябълка. Тя е част от ендокринната система, която е отговорна за координацията на много дейности в тялото ви. Основно контролира метаболизма на тялото. Тази жлеза обаче може да претърпи някои проблеми, които могат да доведат до прекомерно или недостатъчно производство на хормони, наречени съответно хипертиреоидизъм и хипотиреоидизъм. Когато възникне такъв проблем, това води до раздразнителност, умора, загуба на тегло, наддаване на тегло и др. Щитовидната жлеза е важна част от тялото. Ние, хората, не сме единствените, които притежават тази жлеза. Нашите любими кучета също имат тази привилегия. Точно както при хората, щитовидната жлеза е разположена в шията на вашето куче, където произвежда хормона тироксин, както и няколко други важни хормона на щитовидната жлеза. Тези хормони играят важна роля в неговия метаболизъм и могат да причинят сериозни проблеми, когато не се произвеждат на нормални нива. Няколко заболявания и усложнения могат да засегнат тази жлеза. Хипотиреоидизмът е най-честата форма при кучета на средна възраст, от двата пола. И точно както при хората, кучетата са склонни да бъдат летаргични и да наддават на тегло.
Ако щитовидната ви жлеза се възпали, страдате от тиреоидит. И това, което е изненадващо, е, че не външен агент е причината за това явление, а вашата собствена имунна система. Това, което се случва, е, че понякога тялото ви произвежда антитела, които по погрешка атакуват щитовидната ви жлеза. Това води до изтичане на жлезата, която в крайна сметка произвежда излишък от хормони на щитовидната жлеза (хипертиреоидизъм) и следователно възпаление. Но с времето възпалението пречи на щитовидната жлеза да произвежда достатъчно хормони (хипотиреоидизъм). Това заболяване се нарича автоимунен тиреоидит, хроничен лимфоцитен тиреоидит, тиреоидит на Хашимото или болест на Хашимото.
{{cta}}
Заболяванията на щитовидната жлеза са сравнително често срещан проблем при кучетата. Съществуват 3 основни проблема, които могат да възникнат в щитовидната жлеза на кучето.
Съществуват кучета, макар и в много малък процент, които са засегнати от това заболяване, наречено автоимунен тиреоидит. Заболяването е същото като наблюдаваното при хората, където имунната система на тялото атакува жлезата. Последствията не са нищо друго освен евентуален хипотиреоидизъм. Но автоимунният тиреоидит може също да бъде симптом на друго разстройство, като системен лупус еритематозус или пан-ендокринопатия. Ето защо е важно собствениците на домашни любимци да се подложат на задълбочен тест за откриване на хипотиреоидизъм.
Симптомите на автоимунен тиреоидит ще бъдат същите като тези на хипотиреоидизъм, които могат да включват:
Летаргията и наддаването на тегло са най-честите симптоми, тъй като метаболизмът е пряко свързан с тези два симптома. Освен тях, в някои случаи може да има и други признаци. Те включват:
Лимфоцитният тиреоидит или идиопатичната атрофия на щитовидната жлеза са двете основни причини за хипотиреоидизъм при кучета. Лимфоцитният тиреоидит не е нищо друго освен автоимунен тиреоидит и е най-честата причина за хипотиреоидизъм при кучета. Това се случва, когато имунната система реши, че щитовидната жлеза е анормална или чужда и я атакува. Причината все още е неизвестна, но генетиката е идентифицирана като виновник в повечето случаи. Това означава, че това заболяване се наследява основно от родителите.
От друга страна, другата причина за това заболяване, идиопатичната атрофия на щитовидната жлеза, се случва, когато нормалната тъкан на щитовидната жлеза се замества с мастна тъкан. Това състояние също е слабо разбрано. Може да има и трета причина за усложненията на щитовидната жлеза. Това е рак на щитовидната жлеза. Но това се появява като причина само в 5% от засегнатите случаи.
Всички породи и кръстоски са засегнати на едно и също ниво, но има някои породи, при които наследственото заболяване е по-разпространено. Те включват:
Ветеринарният лекар ще вземе кръвна проба и ще я тества за нива на обща тироксин (TT4), който е основният хормон на щитовидната жлеза. Ниското ниво на обща тироксин, съчетано с наличието на клинични признаци, е показателно за хипотиреоидизъм. Ако наблюденията не са убедителни, тогава се извършва свободен T4 чрез равновесна диализа или панел на щитовидната жлеза, който оценява нивата на няколко форми на тироксин.
В резултат на автоимунен тиреоидит, хипотиреоидизмът е лечим, но не и излечим. При видими признаци трябва да посетите ветеринарния лекар възможно най-скоро. Вашият ветеринарен лекар вероятно ще предпише на вашето куче тироксин, хормонален заместител, за да компенсира ниската функция на щитовидната жлеза на вашето куче. Дозата ще зависи от теглото, размера и тежестта на състоянието на щитовидната жлеза на кучето. Това състояние обикновено отнема 1 до 2 месеца, за да се подобри, така че вашият ветеринарен лекар може да коригира дозировката с течение на времето. И тъй като това заболяване не е напълно лечимо, ще трябва да водите кучето си на повторен тест за нивата на щитовидната жлеза веднъж или два пъти годишно.
Автоимунният тиреоидит или лимфоцитният тиреоидит е заболяване на щитовидната жлеза, причинено от имунната система на кучето, което засяга производството на хормони на щитовидната жлеза, които регулират метаболизма на тялото. То не е смъртоносно, но въпреки това може да доведе до сериозни симптоми, които трябва да бъдат лекувани възможно най-скоро. Като отговорен и грижовен собственик на домашен любимец, трябва да се консултирате с вашия ветеринарен лекар при появата на някой от признаците или симптомите.
Източници
Вашият домашен любимец заслужава най-доброто! Изберете от специално подбрани продукти, за да му осигурите максимален комфорт и щастие.
Разгледайте сега